výstup na Galdhøpiggen (2469 m.n.m.) ze Spiterstulenu (1100 m.n.m.), návrat stejnou cestou
Do sněhu a mlhy
Máme před sebou první (a poslední) vrcholový výstup! Předpověď na našem nerozlučném yr.no pravila, že až do osmi bude pršet, takže jsme s odchodem nijak nespěchali. Po osmé se opravdu udělalo hezky a my jsme mohli vyrazit. Ani zdaleka jsme nebyli sami: na norský velikán se táhl slušný průvod turistů. Zezačátku se jde po pěkně upravené kamenno-hliněné pěšince, pak se musí chvíli plazit po kamenech a po skalách, než se dorazí k prvnímu sněhovému poli. To už jsme byli slušně rozehřátí a skoro v krátkých rukávech. Po úspěšném zdolání prvního sněhového pole už to byla vlastně jen cesta přes kameny. Po pravé straně jsme pozorovali skupinku, která šla s průvodcem přes ledovec Styggebreen, a na druhé straně ještě nějakou jinou ledovcovou družinu na ledovci Svellnosbreen. Ti vypadali jak sedm trpaslíků na výpravě za pokladem; pokud ale vím, tak tamtudy se na vrchol nechodí.Vpravo je Svellnose, první ze tří vrcholů, přes které se jde na Galdhøpiggen |
Začíná se docela zprudka |
Když jsme se vyhoupli do sedla pod prvním ze dvou vrcholků, které předcházejí zlatému hřebu Galdhøpiggenu, naskytl se nám dokonalý pohled na ledovec Svellnosbreen, z nějž vykukovaly jen špičky skalnatých hor částečně zahalené v mracích. A pak už jen nahoru na Svellnose (2272), dolů, nahoru na Keilhaus Topp (2355), zase dolů, a konečně závěrečný výstup na Galdhøpiggen (2469). Ten byl docela strmý a celý po sněhu. Foukal dost silný vítr, který spolehlivě zavál stopy člověka, který tam šel tři minuty před námi, takže jsme si připadali jako prvovýstup.* Zároveň panovala docela hustá mlha, takže nebylo vidět více než nejbližší tyčku. Poryvy větru s námi cloumaly, jak se jim zachtělo. Alespoň to bylo dobrodružnější.
* "Jaký prvovýstup, prosím Tě? Vždyť tam je jasná cestička!" pravil Michal, když si to po mě četl. No jo, při pohledu na fotku jsem mu musela dát zapravdu... ale holt v mých vzpomínkách je to jak Amundsenův postup Antarktidou.
Jeden z nejhezčích výhledů v mém životě. |
Sedm trpaslíků... kam asi jdou? |
Cestička je výrazná dost, ale stopy jsou zaváté - za tím si stojím! |
Dorazili jsme na vrchol
Nahoře nás přivítala kamenná chajda. Ještě než jsme vzali za vděk její pohostinností, chtěli jsme se vyfotit na tom úplném vrcholu, k čemuž nám nabídl služby náš krajan. Mlha se zrovna trhala, a tak jsme i sem tam zahlédli kousek údolí.V chatě je obsluha, u které si můžete za 50 NOK (= cca 130 Kč) koupit kakao a něco malého k snědku, ale my jsme té možnosti dát si nejdražší kakao v našem životě odolali a vystačili si s vlastními zásobami, které jsou vevnitř rovněž povoleny. Pobavila nás cedule, která upozorňovala, že přes ledovec se může opravdu jen s průvodcem: byla psaná v norštině, angličtině, němčině, francouzštině… a češtině.
chata na vrcholu |
nezbytný dermatologický doping |
Kolik toho vydrží igelitka?
A pak nastal fenomenální sjezd z Galdhøpiggenu na pláštěnkách a igelitkách. Prostě jsme si na to sedli a jeli jsme. Bylo to dokonalé! Sice jsme si u toho nabrali do bot sníh, ale nasmáli jsme se dosyta. A ušetřili jsme naše kolena mnohých trápení při bržděni z prudkého kopce.Když to shrnu, výstup na nejvyšší horu Norska, a vůbec celé Skandinávie není nijak náročný. Nahoru nám to bez nějakého závodění zabralo 3, 5 hodiny, dolů asi 2, 5.
Poslední pohledy na hory
Po návratu do Spiterstulenu jsme sbalili stany a ještě asi dva kilometry popošli, abychom mohli dnes stanovat zadarmo. Když jsem večer seděla na kameni u řeky a dívala se směrem k horám, které se za námi zavíraly, bylo mi smutno. Těch šest dní bylo tak intenzivních a uteklo tak rychle, že jsem si ani nestihla uvědomit, že už je to tady, už jsme v Norsku, na které jsme se tak dlouho těšili a připravovali. A teď je to za námi. A to jsme viděli sotva zlomek z toho, co tohle úžasné pohoří nabízí. Bylo mi smutno. Moc smutno. Ale věděla jsem, a i teď to vím, že nádherných a tajemných hor je na světě spousta a že nám nic nebrání, abychom spoustu z nich s batohem a stanem přešli stejně tak, jako jsme přešli Jotunheimen. A navíc, loučili jsme se s pohořím trolů, ale nikoli s Norskem – ještě nás čekalo deset dní u fjordů, na ostrově a v Bergenu.
< předchozí díl
< předchozí díl
Rekapitulace naší trasy:
Jotunheimen
→ cesta z domů nad Maurvangen
→ Maurvangen → Bessegen → Memurubu → u chaty Storådalshytta
→ u chaty Storådalshytta → jezero Langevatnet → kolem chaty Olavsbu → jezero Rauddasvatent → Leirvassbu → Spiterstulen
→ výstup na Galdhøpiggen ze Spiterstulenu, návrat stejnou cestou zpět
U fjordů
→ z vesnice Loen na horu Skåla
→ vesnice Olden, město Florø
→ ostrov u města Florø, maják Kvanhovden
→ z přístavu Villevika přes hory k silnici
→ Maurvangen → Bessegen → Memurubu → u chaty Storådalshytta
→ u chaty Storådalshytta → jezero Langevatnet → kolem chaty Olavsbu → jezero Rauddasvatent → Leirvassbu → Spiterstulen
→ výstup na Galdhøpiggen ze Spiterstulenu, návrat stejnou cestou zpět
U fjordů
→ z vesnice Loen na horu Skåla
→ vesnice Olden, město Florø
→ ostrov u města Florø, maják Kvanhovden
→ z přístavu Villevika přes hory k silnici
Díky za info i tipy.
OdpovědětVymazatPro budoucí využití posílám info o našem výstupu http://horama.cz/horama-pesky/norsko/vystup-na-galdhopiggen-nejvyssi-horu-skandinavie-pres-ledovec-styggebreen/
Ahoj, díky! Bylo by fajn zkusit si tuhle krásnou horu i přes ledovec. Třeba někdy... :-)
Vymazat